Hess hzilag.Kellkek:
- befttesveg - arany akrilfestk, ecset - ragaszt - mcsestart - glicerin (ez az a zsels anyag) - kis figura - csillmpor

A mcsestartt s az vegtett fessk aranysznre. A figurt ragasszuk a tartra, gy az vegtetre. Az vegbe ntsnk 2:1 arnyban glicerint s vizet, majd egy kvskanlnyi csillmport. gy csavarjuk a fedt a helyre.
Ehhez hozzfznm: ha olyat akarunk csinlni, hogy ha megforgatjuk hullik a h, akkor csak vizet kell bele tenni, glicerin nem kell. ................................
A gyertyafny nemcsak az nnepek velejrja, emelheti barti sszejvetelek vagy meghitt esti rk hangulatt. Elksztse egyszer, gyors, szrakoztat s rendkvl ltvnyos, radsul ksz mvnket el is ajndkozhatjuk.
A hzi ntde elnye, hogy az elgrblt, csonkig gett gyertykbl j, egyedi s egyni alkotsok szlethetnek.
Mire van szksgnk?
– rgi gyertyk; – sznes viasztmbk; – kanc (mterben kaphat); – hurkaplca; – apr fmkarikk, anyacsavar; – res, hre nem lgyul manyagpoharak, flakonok; – tejes, dts dobozok, vagy kszen vsrolt ntforma; – fmlbas; – konzervdoboz - hobbiboltban kaphat gyertya ntformk - illatanyagok - sznezk

Gyertyants lpsrl lpsre
1. Egy lbasban forraljunk vizet, s lltsuk bele a viaszdarabokkal megtlttt konzervdobozt. 2. Ha a viasz megolvadt, vatosan ntsk a kanccal elltott formba. A kanc msik, viaszba sllyesztett vgre – nehezkknt – kssk a kis fmkarikt, vagy csavart. 3. A szneket keverhetjk: szntelen viasz, illetve gyertya hozzadsval az adott szn vilgosabb rnyalatt kapjuk. 4. Amennyiben cskos gyertyt szeretnnk, klnbz szn viaszrtegeket ntsnk egymsra, mindig megvrva az elz rteg dermedst. Amennyiben dts flakonokat s dobozokat hasznlunk ntformaknt, ollval vgjunk le annyit bellk, hogy elrjk a kvnt magassgot. 5. Ha a viasz dermedse, s ezzel egytt jr zsugorodsa utn nem csszna ki a formbl, sniccerrel (vgks) vgjuk be, s erteljes mozdulattal fejtsk le a gyertyrl. 6. A zsels viasz ntsi technikja megegyezik a hagyomnyosval. Lnyeges klnbsg, hogy csakis vegformba nthetjk. A zsel – ha sznes is – tltsz lesz. 7. Tegynk az vegedny aljba nem ghet trgyakat: kavicsot, veggolyt, kagylkat, csigahzat, hossz fmcsavarokat. A ltvny minden esetben impozns.

ERTYANTS VIASZTMBBL
ajt tlet alapjn egyedi, sznes, illatos gyertykat kszthetk hzilag.
zvetlenl , nylt lngon melegtve tzveszlyes!
gyertyaviaszt mindig vzfrdben olvasszuk meg. Egy nagyobb ednybe forraljunk vizet . Egy konzervdobozba vagy tzll ednybe tegyk bele a viaszt. Ezt az ednyt helyezzk a forrsban lev vzbe. A viasz olvadsi pontja kb 60 C. Az olvadt viaszt sznezhetjk s illatosthatjuk. A felolvadt viaszt nthetjk formkba.
kancot kssk egy hurkaplcra s fektessk keresztbe a forma nylsn. A kancnl lev nylst tmjk be gyurmval, vagy cseppentsnk egy kevs viaszt s vrjuk meg amg megszilrdul, klnben kifolyhat a viasz. Ha tbbszn gyertyt szeretnnk kszteni az egyes rtegeket hagyjuk mindig megszilrdulni. A gyertya lehls s dermeds utn egy rnyalattal sttebb lesz mint olvadt llapotban. Teljes lehlsi ideje 10-12 ra. A viasz lehls kzben zsugorodik s elvlik a forma faltl, gy knnyen kivehet.
gyertyt nthetjk a shopban kaphat formkba, cserpbe, kagylba, hll vegednybe illetve sajt kszts formkba. (pl res dts palackbl tudunk formt kszteni)
ksz gyertyt befesthetjk gyertyafest lakkal, szalvtatechnikval dszthetjk.
gyertynkat dszthetjk szraz virgokkal illetve viasz flikkal, viasz cskokkal.

ERTYANTS ZSELBL
gy kell megolvasztani, mint a viaszt. Viszont a zselt clszer vegformba nteni mivel csak gy rvnyesl az ttetszsge. A zsel ntsnl a talpas viaszos kancot hasznljuk mivel a msik behelyezse krlmnyesebb. A talpas kancot csak az vegedny aljra kell lltani s nthetjk is r a zselt. Mivel a zsel ttetsz gy dszthetjk minden nem gylkony trgyal. Dszthetjk kagylval, fahjjal (ekkor illatos is lesz a gyertynk), vegkaviccsal, glitterport szrhatunk bele...Ha a dszt nem a forma aljn szeretnnk elhelyezni akkor rtegesen kell ntennk s minden rteget meg kell vrni amg megdermed. Olvasztott llapotban keverhetjk a szneket s tetszleges rnyalatokat hozhatunk ltre.


A narancs s a szegfszeg illata hozztartozik az nnephez. Szurkljunk fogpiszklval karcsonyi motvumot, pldul holdat vagy csillagot a narancsra. (Tsztakiszr forma is alkalmas a minta elrajzolshoz, nyomjuk bele legalbb 1 mm mlyen a gymlcs hjba.) Ezutn dugdossunk szegfszeget a bekarcolt mintba. Klnsen illatos lesz a narancs, ha les kssel szlesebb mintt vgunk ki a hjbl. A spirlminta csak egy a lehetsges szmtalan minta kzl.

A szalaghmzshez nem kell szaktuds. Egy kis kreativitssal, lelkesedssel s trelemmel remekbeszabott kzimunkkat kszthetnk. Virgokkal, llatfigurkkal, tndrekkel dszthetjk laksunk brmely rszt: fggnyket, tertket, gyermekeink ruhjt vagy kedvenc knyvnk bortjt.
A hmzs kortalan. Ahogy vtizedekkel korbban is remek kikapcsoldsnak szmtott a gobelinezs vagy a keresztszemes hmzs, gy hdt teret ma a szalaghmzs. Nem ignyel elkpzettsget vagy klnsebb kzgyessget. A knyvben szerepl tbb, mint negyven kzimunkt lpsrl lpsre elkszthetjk. A kezdetben bonyolultnak tn lersok hamarosan egyszer tmutatkk vlnak, amelyek segtsgvel a valsgban is kivirgozhat az otthonunk.
Miniatr rzsk
ANYAGSZKSGLET
Hmzfonalak s szalagok Madeira pamut s osztott szl hmzfonal A = 1503 fzld b = 2210 stt arany Kacoonda 4 mm szles, kzzel festett selyemszalag C = 2 m * stt barackszn YLI 2 mm szles selyemszalag D = 50 cm * 20 kzptnus lombzld E = 15 cm * 56 kzptons olvzld Tk 8-as vkony, hegyes hmzt 12-es rvid varrt 22-es vastag, hegyes hmzt Egyb kellkek A szalagok sznhez ill varrcrna Fogpiszkl
A MUNKA MENETE
A rvid varrtvel rgztsk a fogpiszklra csavart rzst. A vastag, hegyes hmztt a szalagokhoz, a vkony hegyes hmztt a hmzfonallal vgzend hmzsekhez hasznljuk. Rzsk A kvetkez oldal rszletes tmutatja alapjn ksztsnk ht fogpiszklra csavart rzst, majd kt-hrom apr tzltssel rgztsk a hmzvsznon.
Bimbk s szrak A bimbk szalagltssel kszlnek. Elszr a bimbk szrai, majd a csokor nyelt hmezzk ki. A csszeleveleket nyitott lncltssel varrjuk, az lts kt szra kztt helyezznk el egy lapos ltst. A bimbk hegybl induljon ki kt egymssal szget bezr lapos lts. Levelek A leveleket a bimbk szrai mentn s a kp tetejn lthat szrhoz szalagltssel hmezzk. A rzsk kr varrjunk mg nhny levelet, egy rszletket tuszkoljuk a virgok al. Bimbs gacskk gacsknknt hmezznk kett-ngy kolonil csomt az arany szn hmzfonallal. Masni Akk szalagbl kssnk kismret masnit hossz szalagvgekkel, s a rzsk alatt kt-hrom apr ltssel rgztsk. A szalag szrait hajtsuk meg, a vgeit vigyk le az anyag visszjra. A szalagot a hajtsok mentn rgztsk.
Mit hogyan hmezznk?
Minden hmzfonallal vgzend hmzst egy szl fonallal hmezznk. Rzsk = C (fokpiszklra csavart rzsa) Bimbk Szirmok = C (szalaglts) Csszelevelek = A (nyitott lnclts, laposlts) A bimbk hegye = A (lapos lts) Szrak = A (szrlts) Levelek = D (szalaglts) Bimbs gacskk = B (kolonil csom) Masni Hurok = E (masnikts) Szrak = E (rgzts)
Lpsrl lpsre: Fogpiszklra csavart rzsa
1. A szalag egyik vgt nedvestsk meg, majd a fogpiszklt a fnykpen lthat mdon helyezzk r.
2. A szalag vgbl 10 mm-nyit csavarjunk fel. Kpezznk 2-3 rteget, hogy a szalagot biztonsgosan rgztsk.
3. A szalag fels rszt bal kzzel hajtsuk htra.
4. A hajtott szalagrszt egyszer csavarjuk fel az imnt kialaktott szalagtekercsre, hogy szirmot kpezzen.
5. A szalagot ismt hajtsuk htra, majd csavarjuk fel. Mindezt tszr-hatszor ismteljk meg.
6. A felesleget vgjuk le, de hagyjuk meg a szalagcsonkot a rgztshez. A tvet cspjk ssze, s vatosan emeljk le.
7. A szalag vgt hrom-ngy tzltssel rgztsk a virg tvhez.
8. A szalag vgt az ltsek kzelben vgjuk le. Ksz a fogpiszklra csavart rzsa.

Mzeskalcs figurk:
|
|
Hozzvalk (kb. 50 db.): 25 dkg mz 12,5 dkg cukor 12,5 dkg vaj 50 dkg liszt 3 dkg kaka 1 evokanl mzeskalcs fuszerkeverk 1 teskanl orlt fahj 1 mokkskanl stopor 1 tojs 1 evokanl rum A dsztshez: 25 dkg porcukor 1 tojsfehrje piros telfestk cukorgyngy |
|
Elkszts: A mzet a cukorral s a vajjal kis lbosban felforraljuk, s hagyjuk kihulni. A lisztet, a kakat, a mzeskalcs fuszerkeverket, a stoport s a fahjat sszekeverjk. A mzes masszt, a tojst, a rumot sszedolgozzuk a lisztes keverkkel, s 24 rra hidegre tesszk. A tsztt lisztezett deszkn kb. fl cm vastagon kinyjtjuk, s karcsonyi formkkal klnbzo alakokat szrunk ki belole. Ha telt formkat ksztettnk, lyukasszuk t oket, hogy szalagot tudjunk majd fuzni bele. A stot 200 fokra (gzsto 3. fokozat) elomelegtjk. Stopaprral kiblelnk egy tepsit, a formkat rrakosgatjuk, s a stoben kb. 15 percig stjk. Hagyjuk kihulni. A porcukrot sszekeverjk a tojsfehrjvel (suru masszt kell kapnunk), felt fehren hagyjuk, a maradkot kt rszre osztjuk, s piros telfestkkel rzsasznure, illetve eros pirosra festjk. Stopaprbl tlcsrt formzunk, a vgn nagyon kis nylst vgunk, belentjk a cukormzat, s megdsztjk vele a formkat. zls szerint megszrjuk cukor-gynggyel, s hagyjuk megszradni. A formkra szalagot ktnk, s a fra akasztjuk.

|
|